Yurtdışı Dergilerde Yayınlanan Makaleler
Eylül 29, 2014

drugurozkanDr. Uğur Özkan, 1975 yılında Adana’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Adana’da tamamladı. 1992 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesine girerek çok sevdiği meslek hayatına ilk adımını atmış oldu. 1998 yılında, uzun ama bir o kadarda zevkli tıp eğitimini tamamladıktan sonra Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim dalında uzmanlık eğitimine başladı. Uzmanlık eğitimi içerisinde tüm görüntüleme modaliteleri (Direkt grafi, mamografi, ultrasonografi, Doppler ultrasonografi, floroskopi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme) ile ilgili ciddi tecrübe kazandı. 2003 yılında uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra, askerlik görevini yerine getirdi.

Mesleğindeki ikinci dönüm noktası olan Girişimsel Radyoloji ile tanışması, 2004 yılında Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Hastanesinde göreve başlamakla gerçekleşti. Özellikle atardamar ve toplardamar hastalıkları ile ilgili çoğunluğu yurtdışı dergilerde yayımlanan çalışmalar yürüttü. 2010 yılında Ankara Üniversitesinde yapılan doçentlik sınavında başarılı olarak doçentlik ünvanı aldı. Halen Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Hastanesinde görevine devam eden Dr. Uğur Özkan, evli ve iki çocuk babasıdır.

Dr. Uğur Özkan’ın büyük bir kısmı Girişimsel radyoloji ile ilgili 31 yurtdışı makalesi, 3 yurtiçi makalesi, 7 yurtdışı bildirisi ve 11 yurtiçi bildirisi mevcuttur. Kanama problemleri olan hastalarda kateter uygulamaları, portal ven trombozunda endovasküler tedavi, karın içi kitlelerde biyopsi, hemodiyaliz fistül problemlerinde endovasküler tedavi, varis tedavisi ve derin ven trombozunda endovasküler tedavi konuları ile ilgili yurtiçi kongre ve sempozyumlarda konuşmalar yaptı. Başkent Üniversitesi bünyesinde değişik zamanlarda gerçekleştirilen varis tedavisi ve atardamar hastalığı ile ilgili sayısız teorik ve uygulamalı eğitim programında eğitmen olarak görev alarak bu hastalıkların endovasküler tedavisinin Türkiye’de yaygınlaşmasında aktif rol aldı.

Dr. Uğur Özkan’ın “Percutaneous transhepatic thrombolysis in the treatment of acute portal venous thrombosis” başlıklı makalesi 2009 yılında “Yılın En Fazla Atıf Alan Makalesi” ödülünü aldı.