İyileşmeyen Ayak Yaraları

Davetli Konuşmacı Olarak Görev Yaptığı Toplantılar
Eylül 29, 2014
Varis Tedavisi
Eylül 29, 2014

İyileşmeyen Ayak Yaraları

 

Ayak ve bacak yaraları özellikle ileri yaşlarda sıklıkla karşılaşılan önemli bir sağlık problemidir. Ayak yaralarının önemi, özellikle ileri yaşta ayak veya bacak kaybına neden olmasından gelmektedir. Erişkin nüfusun %1’inde, 65 yaş üstündeki kişilerin ise %3-4’ünde ayak yaraları görülmektedir. Yaraların birçok sebebi olmasına rağmen şeker hastalığı en sık sebep olarak karşımıza çıkmaktadır. Şeker hastaların %15’inde ayak yaralarının geliştiği ve ayak ve bacak kaybına yol açan sebeplerin başında diyabetin geldiğini bilinmektedir. Damar sorunu olmayan diabetik hastalarda iyi bir ayak bakımı ve ilaç tedavileri ile ayak yaraları çoğunlukla iyileşir. İyi bir bakıma rağmen ayak yarası 1-2 haftada iyileşmeyen hastalarda altta yatan damar sorunları olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

 

Gerek atardamar gerekse toplardamar sorunları iyileşmeyen ayak yaralarına neden olabilir. İyileşmeyen ayak yaralarının en önemli damarsal sebepleri; toplardamar yetmezliği (venöz yetmezlik) ve atardamar tıkanıklıklarıdır.

 

Toplardamar yetmezliğine bağlı gelişen ayak yaraları genellikle ayak bileğine yakın yerleşim gösterir. Sıklıkla yara çevresinde kahverengi renk değişikliği, bacak şişliği ve ağrı gibi toplardamar yetmezliğinin diğer bulguları da eşlik eder. Hastalardaki toplardamar yetmezliği uygun şekilde tedavi edilir ise yaralar hızlı bir şekilde iyileşir. Tedavide amaç yetmezlik olan damarın lazer veya cerrahi yöntemler ile ortadan kaldırılmasıdır.

 

venoz-ulserVenöz Yetmezlik Ülseri lazer-sonrasiVenöz Yetmezliğin Lazer ile

Tedavisi Sonrası

 

Atardamar tıkanıklarına bağlı ayak yaraları ise en sık parmaklarda ve topukta görülür. Bazı hastalarda yara olmadan ani gelişen parmak morarması ve siyahlaşması görülebilir. Ağrı, soğukluk ve solukluk şikayetleri sıklıkla yaralara eşlik eder. Atardamar tıkanıklığı olan hastalarda yaraların sebebi dokuların yeterli kan ve oksijen alamamasıdır. Tedavide amaç dokulara kan akımını arttırmaktır. Bu amaçla atardamarlara balon veya stent uygulamaları veya cerrahi yöntemler kullanılarak dokulara kan akımını arttırma ve yaralarda hızlı bir iyileşme amaçlanır.